שאלות ותשובות

אם זו דירתך היחידה סביר להניח שאתה זכאי לפטור ממס שבח. יחד עם זאת, קיימים תנאים וסייגים רבים למימוש הפטור. כך למשל, יש לבדוק האם הדירה אכן עונה להגדרת "דירת מגורים" בחוק מיסוי מקרקעין, מתי היא נרכשה והאם קיימות זכויות בניה נוספות שטרם מומשו? 

מעבר לפטור לדירה יחידה, קיים גם פטור מיוחד לדירה שהתקבלה בירושה מבן משפחה בדרגה ראשונה (אב ואם, לדוגמה). גם כאן, הוראות החוק מורכבות ויש לשים לב לכל הפרטים והתנאים.

אשמח להיפגש אתכם, ללא התחייבות מצדכם!

אם זוהי דירתך הראשונה, תוכל להנות ממדרגות מס מיטיבות הכוללות פטור ממס עד לסכום של כ- 1.9 מיליון ש"ח (נכון לשנת 2023), ולאחר מכן מדרגות מס של 3.5%, 5% וכן הלאה.
לעומת זאת, אם הדירה שאתה רוכש איננה דירה יחידה, שיעור מס הרכישה הינו 8% מסכום הרכישה. חשוב לדעת – קיימת אפשרות לרכוש דירה בטרם מכירת הדירה הנוכחית ולהנות בכל זאת משיעורי המס הנמוכים בעת רכישת הדירה החדשה (החלופית).
פרט לכך, קיימות גם הקלות בחיוב מס רכישה לעולים חדשים, לנכים וכן להעברות ללא תמורה (מתנה) בתוך המשפחה.
אשמח להיפגש ולשוחח אתכם, ללא התחייבות מצדכם.

עורך דין במשפחה זה דבר טוב 🙂 יחד עם זאת, כשם שלא היית הולך לאורטופד לבדיקת אף אוזן גרון, כך כדאי שתקבל את שירותיו של עורך דין מקצוען ומנוסה בתחום הנדל"ן, המכיר את התחום על בוריו. הדברים חשובים ביותר לאור היקפה הכספי של העסקה כמו גם סוגיות נלוות שיש לתת עליהן את הדעת (מיסוי לדוגמה) כבר בשלבים הראשונים של בחינת העסקה.

ראשית מומלץ להתרשם באופן בלתי אמצעי מעורך הדין שלך. מה זה אומר? בראש ובראשונה לוודא שהוא אדם שיודע לתקשר עם אנשים ושאתה מרגיש כי יש לך כימיה איתו! אם התרשמת לטובה, שוחח עמו ונסה, באמצעות הצגת שאלות מקצועיות, לברר עם עצמך מה תפס אותך וממה אתה מתפעל. לבסוף, קרא המלצות, הקפד למצוא את אלו המתייחסות לתחום הספציפי בגינו אתה זקוק לו (המלצה על עריכת צוואה אינה תורמת להבנה שלך על התפקוד כעורך דין לענייני נדל"ן) ולבסוף- בקש לשוחח עם לקוחות עבר. באמצעים אלו תוכל לקבל מידע אמין על שירות עורך הדין – על מקצועיותו, אדיבותו, זמינותו ועוד ועוד.
אשמח להיפגש ולהכיר ללא התחייבות מצדכם.

עורך דין טוב יסייע לך רבות גם בשלבים שלאחר חתימת הסכם המכר. הוא יעמוד לצידך לאורך שלבי העסקה השונים: דיווח לרשות המיסים, תשלום המס, הנפקת אישור עירייה, מעקב אחר התקדמות העסקה, סיוע בהליך לקיחת משכנתא, מחיקת משכנתא, חתימות נוטריוניות, ועד לרישום סופי של העסקה בטאבו.
מוזמנת להתקשר וליצור קשר ללא התחייבות

השימוש בנכס נדל"ן במדינת ישראל צריך להיעשות בהתאם לחוק. לא ניתן לעשות שימוש בדירת מגורים לצורך ייעוד אחר, אלא אם כן הדבר נעשה כחוק, בפרודצודרה מקובלת. האחריות לעבירה על החוק בעניין זה היא בראש ובראשונה של מי שעושה שימוש בנכס, כלומר השוכר. יחד עם זאת, מומלץ שתיעזר בשירותיו של עורך דין בשלבי המשא ומתן והכנת הסכם השכירות על מנת לקבוע באופן ברור וחד משמעי כי הנכס מיועד לשימוש שעל פי חוק והייעוד בלבד. סעיף זה כמו סעיפים רבים אחרים עשויים למנוע ממך, כבעל דירה 'כאבי ראש' וסכסוכים עתידיים עם השוכר.

לא! מכירת דירה או קניית דירה היא עסקה משמעותית ומהותית ביותר המשלבת הוצאה כספית גדולה מאד. לכל עסקה יש את המאפיינים המיוחדים שלה, את הסיכונים שלה ואת נקודות התורפה שיש לבחון ולאתר.
בעבר אירעו מקרים בהם אנשים מכרו דירה וחשבו שהצהרותיהם בהסכם היו מספיקות, אך לאחר זמן התברר להם כי ההצהרות היו דלות מידי או בלתי מדויקות, באופן כזה שהם הוחשבו כמי שהטעו את הקונים של הדירה וחויבו לשלם להם פיצוי בשיעור 10% משווי הדירה!
גם תחום המס הינו תחום סבוך ומורכב המשתנה מעת לעת, וחובה על כל מוכר דירה לערוך בדיקות מקדמיות ביחס לכך. סוגיות אלה, ואחרות, מחייבות כי תשכרו את שירותיו של עורך דין מקצוען בתחום הנדל"ן שיערוך עבורכם את כל הבדיקות, ויבטיח לכם עסקה טובה ובטוחה.

חוזים שנחתמים במסגרת תכנית "מחיר למשתכן" הינם חוזים שנבדקו לרוב על ידי משרד השיכון ובדרך כלל לא ניתן לבצע שינויים משמעותיים בקשר אליהם. יחד עם זאת, הניסיון מראה כי גם בפרויקטים של "מחיר למשתכן" רצוי מאד שכל המסמכים המשפטיים ייבדקו תחילה על ידי עורך דין מטעמכם. באופן זה, תוכלו להיות בטוחים כי העסקה כשרה, הוגנת, ועולה בקנה אחד עם הוראות החוק. בנוסף לכך, עורך הדין שילווה אתכם בחתימת ההסכם ימשיך לעמוד לרשותכם גם לאחר מכן, ולאורך כל הדרך עד למסירת הדירה לידכם.

האם הם ייצגו בעבר לקוח בקנייה או מכירה של בית דומה? מה ההבנה שלהם בתחום דיני המס, וכמה מס אתה צפוי לשלם בעסקה? האם תוכל לשוחח עם מספר לקוחות שלהם ולהתרשם מהם? והכי חשוב בעיניי, מומלץ כי תיפגש עם עורך הדין בארבע עיניים, גלגל עמו שיחה, תתרשם באופן ישיר ממראה עינך ושיסביר לך באופן הברור ביותר, מה תפקידו באירוע קניית הבית?

 בהחלט! חשוב לדעת – עורך הדין של הקבלן עובד מטעם הקבלן בלבד ומחויב בראש ובראשונה לאינטרסים של הקבלן! זאת ועוד, בשונה מעסקה "יד שנייה", בעסקת קבלן ההסכם מנוסח על ידי הקבלן באופן בלעדי ומשכך, הוא מנוסח לרעת הקונה! לכן חשוב מאד שעורך דין מטעם הקונה ינהל משא ומתן משפטי רציני עם עורך הדין של הקבלן, ויביא להגנת האינטרסים החשובים של הקונים, ובעיקר – הבטחת כספם.
הסכם קבלן מכיל מאות עמודים ונספחים רבים, וחובה לבדוק אותם ולהטמיע תיקונים נחוצים להגנת זכויות הקונים. פרט לכך, תפקידו של עורך דין בעסקת קבלן לא מתמצה בבדיקת ההסכם אלא בבחינת מסמכי היסוד של הפרויקט כמו: היתר בניה, מסמכי הבטוחות שעל פי חוק ועוד.
כל אלה ועוד, הינן סיבות מצוינות מדוע נחוץ כל כך עו"ד מטעם קונים בעסקה של קניית דירה מקבלן.

חשוב שתדע האם הדירה רשומה על שמך, והאם קיימים עיקולים או צווים שעשויים למנוע ממך את מכירת הדירה. חשוב שתבדוק האם צפוי לחול היטל השבחה בעת מכירת הדירה? האם צפוי מס שבח במכירה (מדובר על שני מיסים שונים)? חשוב שתהיה בטוח שהערת אזהרה לטובת הקונה תינתן לו רק לאחר שהתשלום הראשון ישולם לך, ובתנאי שהוא מסר לך בקשה למחיקת הערת האזהרה, למקרה שהוא יפר את ההסכם עמך, ולמשל לא ישלם את יתרת התמורה.
אני מזמין אותך להתקשר למשרדנו, ללא התחייבות, ולשמוע פרטים חשובים נוספים.

 "סוף מעשה במחשבה תחילה": להיכנס לעסקת נדל"ן בלי ליווי מלא ומקצועי בתחום מיסוי מקרקעין, משול למשחק ברולטה: ייתכן שהשומה שתגיש תתקבל על ידי פקיד המס, אך מאידך ייתכן גם שתיקבע לך שומה גבוהה בהרבה שתגרום לך להתחרט על כך שבכלל נכנסת לעסקה. דיני המס בארץ סבוכים ומורכבים, ואם לא די בכך יש להוסיף את העובדה כי דיני המס מתעדכנים אחת לאיזה זמן, וזאת בנוסף לפסיקות בתי המשפט שמחילים כללים נוספים שחובה להכיר.
מומלץ בחום שתמצא עורך דין בתחום הנדל"ן עם ניסיון והבנה גם בדיני מיסוי הנדל"ן.
אתה מוזמן ליצור קשר עם משרדנו, ללא התחייבות.

אין לראות במידע זה ייעוץ משפטי. רשימה זו אינה ממצה את הסוגייה הנדונה ואין להסתמך על הנאמר; מומלץ להתייעץ עם עורך דין בכל שאלה העשויה לעלות בקשר לדברים.

דילוג לתוכן